Internet światłowodowy w powiecie będzie dostępny za przysłowiową chwilkę, wcześniej jednak Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdził jakość zbudowanej sieci. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z informacjami, jak Państwo Polskie sprawdza czy internet który dostajecie Państwo do domu jest odpowiedniej jakości.

Od początku budowy nowej sieci internetowej HTK w ramach rządowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, sieć jest poddawana różnym kontrolom. Tych kontroli w ciągu 2,5 roku przeszliśmy całkiem sporo. Spośród państwowych instytucji najbardziej kompetentnym w zakresie usług dostępu do internetu jest Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ostatnia kontrola UKE miała miejsce w połowie lipca 2021 roku.

Kontrolerzy UKE sprawdzali dokumenty, jakość wykonanej sieci HTK, stan techniczny zamontowanych urządzeń, robili wiele zdjęć  na terenie powiatu, przy drogach oraz w szkołach, jednak najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców jest to, że sprawdzili prędkość łącz światłowodowych oraz ich stabilność.

Jak wygląda sprawdzanie jakości usług?

W wielkim uproszczeniu wygląda to tak:
– Kontrolerzy zamontowali swoje urządzenie (nazwijmy je tutaj literką „A”) w sercu sieci HTK w serwerowni w Hrubieszowie. Urządzenie zostało podłączone bezpośrednio do sieci światłowodowej.
– Drugie urządzenie (nazwijmy je literką „B”) kontrolerzy UKE nosili ze sobą.
– Spośród wszystkich gotowych i działających odcinków sieci HTK specjalny program UKE wylosował adresy domów, w których przeprowadzono test.
– Test nie wymagał wchodzenia urzędników do domów mieszkańców, wystarczyło, że podłączyli się do światłowodów, które są w zasobnikach przy słupkach obok danego adresu.
– Kontrolerzy sprawdzili też jakość sygnału do większości szkół podłączonych do sieci.
– Po podłączeniu urządzenia B do światłowodu (obok wylosowanego domu), pomiędzy urządzeniami A i B przez kilkanaście minut dochodziło do przesyłania danych, specjalny komputer sprawdzał prędkość przesyłania tych danych oraz stabilność transmisji. Wszystkie parametry zostały zapisane w protokole oględzin oraz w protokole pokontrolnym.
Miło nam poinformować Państwa, że sieć HTK przeszła pozytywnie kontrolę UKE. Poniżej przesyłam miejscowości wylosowane do kontroli, które odwiedzili urzędnicy UKE w lipcu.
Stefankowice, Moniatycze Kolonia, Dziekanów, Horoszczyce, Przewodów, Hulcze,Oszczów, Żabcze, Kosmów, Górka-Zabłocie, ul. Kościelna, Małków-Kolonia, Kryłów-Kolonia, Szychowice, ul. Wesoła, Górka-Zabłocie, ul. Mirecka, Modryniec, Modryniec, Sahryń, Łysa Góra, Kotorów, Honiatyczki, Hostynne Kol., Podhorce, Czerniczyn, Gródek, Hrebenne.