BYŁ ROK 1989…

Lokalne tradycje i nowoczesność

Wszystko co dobre powstało jeszcze w ubiegłym wieku. Historia HTK rozpoczyna się tam …

… gdzie kończy się poprzednia epoka czyli w roku 1989. Wtedy to właśnie uwolniono rynek sieci kablowych. Za czasów PRL, aby posiadać zwykłą antenę satelitarną, należało uzyskać zgodę służb bezpieczeństwa. W latach 90’tych na terenie Hrubieszowa i okolicy było kilka osób o wysokich kompetencjach informatycznych, zatem lokalny rynek telekomunikacyjny zdominowały rywalizujące ze sobą firmy dwóch osób: Bogusława Sanka i Waldemara Migasa.

Waldemar Migas to elektronik wynalazca, w latach 1977-2005 prowadził zakład elektroniczny gdzie, poza usługami napraw urządzeń, zajmował się także konstruowaniem nowych. Najsłynniejszym wynalazkiem Waldemara Migasa jest tak zwany „hrubieszowiak”, słynny w kraju i zagranicą wykrywacz metali.

Bogusław Sanek to inżynier systemów zarządzania w telekomunikacji, doświadczenie zdobywał od 1977 r. jako pracownik w „TP S.A.” na stanowisku kierownik oddziału urządzeń stacyjnych, specjalista od systemów Linux i Microsoft.

W 1998 roku panowie postanowili połączyć siły i tak powstała Hrubieszowska Telewizja Kablowa spółka cywilna (potem spółka jawna) którego większościowym właścicielem został Waldemar Migas a do grona właścicieli dołączyli Cezary Bajurka i Michał Szerment. Na przestrzeni lat firma wybudowała rozległą sieć światłowodową na terenie miasta Hrubieszów oraz sieć radiową na okolicznych terenach wiejskich.

HTK prawie od początku swojej działalności jest członkiem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE).

W roku 2018r. właściciele postanowili powołać spółkę celową pod nazwa Hrubieszowska Telewizja Kablowa Sp. z o.o. która aplikowała w trzecim konkursie 1 osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na obszar powiatu hrubieszowskiego. Po wygranej w konkursie POPC spółka rozpoczęła realizację projektu poprzez budowę rozległej sieci telekomunikacyjnej na terenie całego powiatu hrubieszowskiego. Wniosek dotacyjny HTK napisała warszawska firma ONSET Sp. z o.o. która zajmuje się też realizacją projektu.

Skip to content