Aktualizacja godz. 13.40

Oświadczenie HTK w związku z wydarzeniami w Przewodowie:

Szanowni Państwo, 

W dniu 15 listopada 2022 roku w Przewodowie doszło do tragedii. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci. Nasze myśli, są z bliskimi ofiar, z wszystkimi mieszkańcami Przewodowa i Gminy Dołhobyczów z naszymi pracownikami, znajomymi, przyjaciółmi i krewnymi którzy tam mieszkają. Zastanawiamy się co my jako firma starająca się być blisko naszych klientów możemy zrobić dla naszej lokalnej społeczności. 

Od samego początku wojny w Ukrainie Hrubieszowska Telewizja Kablowa angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Współpracujemy z gminami ziemi hrubieszowskiej. Zaraz po wybuchu wojny zainstalowaliśmy bezpłatnie szereg urządzeń na przejściach granicznych, w punktach recepcyjnych oraz świetlicach wiejskich aby uchodźcy mieli dostęp do szybkiego internetu. Jednak nasza aktywność w kontekście bezpieczeństwa jest znacznie większa. Nowo zbudowana sieć telekomunikacyjna HTK posiada szereg unikalnych możliwości które – jak wierzymy –  mogą poprawić poziom bezpieczeństwa w gminach ziemi hrubieszowskiej. 

Sieć POPC jest w pełni funkcjonalna i oprócz rozległej sieci światłowodowej składa się z 25 masztów radiowych. Każdy z masztów jest wyposażony w system kamer monitorujących najbliższe sąsiedztwo masztu. Ponadto każdy maszt jest wyposażony w obrotową kamerę dalekosiężną, rejestrującą obraz o wysokiej rozdzielczości.  Celem tej kamery jest sprawdzenie czy dom mieszkańca zainteresowanego zakupem internetu jest w zasięgu masztu. Użycie kamery pozwala ograniczyć wchodzenie na dachy mieszkańców, przyspiesza proces zakupu i zwiększa bezpieczeństwo naszych pracowników. Cały system został zbudowany z pewnym zapasem, tak aby roślinność (głównie drzewa) która tak dobrze rosną na hrubieszowskich czarnoziemach, nie przeszkodziły w świadczeniu usług, przynajmniej w okresie trwałości projektu POPC. 

Po testach systemu okazało się, że możliwości części masztów są znacznie większe niż nasze oczekiwania. Możemy zajrzeć do trzech sąsiednich powiatów. Z masztu w Kułakowicach Trzecich można zobaczyć Cementownię na przedmieściach Chełma. Z kolei z masztów przy granicy rozpościera się widok w głąb Ukrainy. Przy ładnej pogodzie z masztu w Kryłowie Kolonii można policzyć bloki i kopuły cerkwi w ukraińskim mieście Nowowołyńsk. 

Po wybuchu wojny zrozumieliśmy, że nasza sieć może wesprzeć lokalne bezpieczeństwo i wspomóc ochronę granicy państwa, dlatego rozpoczęliśmy konsultacje z różnymi służbami. Samo udostępnienie sieci POPC wiąże się z procedurą zmian w naszej ofercie hurtowej. W ten proces zaangażowany jest Urząd Komunikacji Elektronicznej, dlatego zanim zaczniemy tworzyć nowe usługi postanowiliśmy sprawdzić czy w ogóle jest na nie zapotrzebowanie. 

Co zrobiliśmy ?

Poprzez naszą Fundację HTK, poinformowaliśmy Wójtów i Przewodniczących rad gmin wiejskich w całym powiecie o istnieniu systemu oraz sugestią zorganizowania spotkania w celu prezentacji. 

Napisaliśmy do warszawskiej siedziby Straży Granicznej z sugestią by sprawdzić możliwości kamer. Do Straży Granicznej pisaliśmy nie raz, także z naszymi sugestiami jak rozpisać przetarg na szerokopasmową transmisję do przejść granicznych aby postępowanie zakończyło się sukcesem. Ostatni przetarg na usługi telekomunikacyjne unieważniono. 

Dzięki uprzejmości Wójta gminy Hrubieszów, Pana Tomasza Zająca udało nam się zorganizować spotkanie ze strażakami OSP oraz przedstawicielem powiatowej policji gdzie dokonaliśmy prezentacji możliwości technicznych kamer w zakresie działań przeciwpożarowych.

Nawiązaliśmy kontakt z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. To instytucja odpowiedzialna na bezpieczeństwo a także obronność. 

Nawiązaliśmy kontakt oraz spotkaliśmy się z przedstawicielami zarządu dróg. Sprawdzamy możliwości monitoringu dróg w celu usprawnienia odśnieżania w okresie jesienno-zimowym.  

Skontaktowaliśmy się także z firmą Exatel która dostarcza armii szereg usług telekomunikacyjnych. Dobrzy znamy infrastrukturę telekomunikacyjną w naszym powiecie i mamy obawy, że wojsko znajdujące się przy granicy nie posiada wystarczająco szybkiego internetu. Chętnie pomożemy. 

Wczorajsze wydarzenie 

Wczoraj w Przewodowie pocisk zabił dwie osoby w odległości 600 metrów od naszego masztu radiowego w Lipinie. Nie posiadamy nagrania samej eksplozji gdyż nie wykonujemy nagrań poza obszarem naszej działki, głównie dlatego, że szanujemy prywatność mieszkańców. Monitoringiem terenów wiejskich, granicy a nawet nieba przy granicy powinny zająć się wykwalifikowane służby, które posiadają doświadczenie oraz spełniają przepisy związane z przetwarzaniem takich danych. W sytuacji gdyby, korzystając z naszej infrastruktury był prowadzony monitoring, istnieje duże prawdopodobieństwo, że moment wybuchu w Przewodowie zostałby nagrany. Uważamy, że teren przygraniczny powinien być monitorowany wizyjnie, zwłaszcza w sytuacji wojny na Ukrainie. Deklarujemy chęć współpracy z wszystkimi instytucjami których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców ziemi hrubieszowskiej. 

Hrubieszowska Telewizja Kablowa 

—-

Trwa wyjaśniane co było przyczyną wybuchu rakiety w Przewodowie w woj. lubelskim przy granicy z Ukrainą. Wstępne ustalenia wskazują, że we wtorek eksplodował tam pocisk ukraińskiej obrony przeciwrakietowej, który został wystrzelony w kierunku rakiety nadlatującej z Rosji i – omyłkowo – trafił w terytorium Polski  –  tak we środę w godzinach porannych podała agencja AP za anonimowymi źródłami we władzach USA. Taką informację przekazał też Prezydent USA Joe Biden partnerom z grupy G7 i z NATO.

A co z infrastrukturą telekomunikacyjną w Hrubieszowie? W nocy transmisję z miejsca zdarzenia prowadziła Hrubieszowska Telewizja Kablowa (HTK). Łukasz Pałucki z HTK informował wówczas, że stan sieci komórkowych w Przewodowie nie pozwala na transmisję online. Stare kable miedziane w okolicy pozwalały uzyskać natomiast ok 1,5 Mb/s.

W rozmowie z TELKO.in poinformował, że maszt radiowy HTK w położonej ok. 2 km od Przewodowa Lipinie działa i dzięki temu możliwe było prowadzenie kamerą przemysłową transmisji na żywo z Przewodowa.

HTK budowała sieć światłowodową w Przewodowie w ramach 1.1 POPC.

– Obok miejsca eksplozji idzie doziemnie nasz światłowód. Transmisja do masztu radiowego działa i nie włączył się żaden alarm, więc zakładam, że wszystkie włókna są całe. Nie wiemy, jaki jest stan zasobników przy budynkach, gdzie była eksplozja, a są tam kable na potrzeby przyłączy. Sprawdzimy to jak służby dopuszczą nas na miejsce  – mówi Łukasz Pałucki.

 

Link do artykułu: https://www.telko.in/swiatlowod-htk-w-przewodowie-wybuch…