FTTH – Światłowód do mieszkania

Rozwój usług teleinformatycznych powoduje rosnące zapotrzebowanie na możliwości przesyłowe sieci. Dotychczasowe rozwiązania okazują się niewystarczające, w związku z czym została opracowana koncepcja budowy sieci nowej generacji (NGN – Next Generation Network).

Jej głównym założeniem jest doprowadzenie światłowodu do domu odbiorcy końcowego (FTTH). W ten sposób znacząco zwiększa się możliwości przesyłowe, zwłaszcza na odcinku ostatniej mili, czyli końcowego odcinka połączeń sprzęgających abonentów z siecią.


Światłowód do mieszkania (FTTH) – co to jest… przez FTTHCouncilEurope


GPON czyli Gigabit Passive Optical Network (Gigabitowa Pasywna sieć optyczna) to rozwiązanie, w którym sygnał optyczny rozsyłany jest po sieci za pomocą pasywnych rozgałęźników optycznych niewymagających zasilania. Poza niższym kosztem, budowy sieci te są tańsze w eksploatacji w porównaniu do dotychczasowych technologii, z uwagi na brak aktywnych elementów sieci (awaryjność, koszty zasilania).

sieci

W sieci GPON sygnał nadawany przez operatora zostaje przekazany do sieci poprzez OLT – Optical Line Terminal. Rozgałęźniki dzielą sygnał na kolejne światłowody, umożliwiając podłączenie do 128 abonentów końcowych do jednego światłowodu wyjściowego. Wraz z zwiększaniem ilości rozgałęzień zmniejsza się odległość, na którą sygnał może być przekazywany. W standardzie GPON OLT może przesłać sygnał na maksymalną odległość 60km.

Elementem końcowym sieci jest terminal abonencki ONT – Optical Network Terminal. ONT zamienia sygnał optyczny na sygnały umożliwiające podłączenie urządzeń abonenta, takich jak komputer, telewizor, telefon.

Standard GPON umożliwia uzyskanie transmisji 2,4Gb do abonenta i 1,25Gb od abonenta. Do transmisji wykorzystywana jest technologia WDM (Wavelength Division Multiplexing) umożliwiająca przesył różnych sygnałów w jednym światłowodzie za pomocą różnych długości fali nośnych. Standard definiuje wykorzystanie długości fal 1490nm do i 1310nm od abonenta.

logo


Kontakt

Hrubieszowska Telewizja Kablowa
Listopadowa 3/3
22-500 Hrubieszów

Telefon:
84 6965188, 84 5353000
e-mail: biuro@htk.net.pl

UWAGA
Zmiana nr konta bankowego

Skontaktuj się poprzez formularz kontaktowy


Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek
10 – 18


e-biuro
Zaloguj się do Elektronicznego
Systemu Obsługi Klienta.

Do góry